Přejít na obsah | Přejít na navigaci

Elektrárna Jaworzno III, Polsko

ULMA poskytla komplexní podporu pro tento projekt
Nová budova v elektrárně Jaworzno III v Polsku se může pochlubit výrobní kapacitou 910 MW. ULMA poskytla komplexní podporu pro tento projekt.

Popis

Nová budova v elektrárně Jaworzno III v Polsku se může pochlubit výrobní kapacitou 910 MW.

 

Řešení ULMA

ULMA poskytla komplexní podporu pro tento projekt, včetně inženýrských řešení, systémů lešení a bednění a dohledu nad výstavbou elektrárny a centra elektrických a mechanických systémů.

Elektrárna

Budování elektrárny je vždy jedním z nejnáročnějších aspektů jakékoli elektrárny. Podzemní část je postavena jako obdélník dlouhý 104 m, široký 51 m a vysoký téměř 7 metrů. Jak vnitřní sloupy, tak obvodové stěny o výšce 6,60 m a tloušťce 50 cm, byly vylity pomocí bednění ORMA, které bylo navrženo tak, aby vydrželo tlak do 80 kN / m². Sloupy byly vylity za použití 132 cm širokých ORMA sloupových panelů, což umožnilo vylití ploch o velikosti 120 cm x 120 cm bez použití jakýchkoliv pomocných podpěr nebo nosníků. Nosníkový systém ENKOFLEX, podporovaný věží T-60 , byl použit k betonáži desky o tloušťce od 30 cm do 40 cm.

První nadzemní deska je ve výšce 15 m, tloušťka se pohybuje mezi 2,38 m a 3,90 m. Byla podepřena dvouúrovňovou strukturou využívající jak podporu MK, tak T-60. První podlaží bylo zhotoveno z podpůrných struktur MK-360 vyšších než 7,5 m, s plánovanými rozestupy v rozmezí od 1,5 m do 2,0 m, do 4,0 m x 2,5 m. Část konstrukce byla umístěna na kovových nosnících, aby bylo zajištěné rovnoměrné rozložení zatížení. Druhé podlaží bylo zhotovené za pomoci podpůrných věží T-60 umístěných na vodících lištách a nosnících HEB 320 a HEB 200.

Centrum elektrických a mechanických systémů

Jedná se o sedmipodlažní budovu, se zdánlivě obdélníkovým půdorysem o rozměrech 13,3 x 81,75 m a výškou 30 až 46 metrů.

Pro stavbu stěn byly použity BMK šplhací konzole v kombinaci s panelovým bedněním ORMA. Stavba si vyžádala 33 sad šplhacích konzolí se spodními platformami. Lešení pro umístění výztuže bylo připevněno k držákům BMK, aby byla zajištěna bezpečnost pracovníků.

ENKOFLEX a stolové bednění MK byly použity jako bednění pro desky a nosníky. Systém stolového bednění MK  obsahuje MK nosníky, které umožňují sklopit a uzamknout ALUPROP stojky, čímž se zjednodušuje a zefektivňuje přesun mezi jednotlivými úrovněmi. Pro desky ve výškách dosahujících až 9,5 m byly použity podpůrné věže T-60.

ULMA poskytla pro tento projekt komplexní bezpečnostní řešení. Stěnové bednění bylo opatřeno bezpečnostními plošinami na obou stranách, a ve dvou formátech: standardní systémy s kovovými plošinami předem namontovanými na konzole a nová bezpečnostní platforma pro stavbu stěn, SBU. Tento systém umožňuje osazení pracovních plošin certifikovanými součástkami lešení BRIO. Protože je modulové, může se přizpůsobit širokému spektru prostor pro instalaci bednění, přičemž zaručuje zcela bezpečné pracovní prostředí s bezpečným přístupem.

Pro zajištění bezpečného přístupu ke sloupovému bednění byla použita univerzální plošina široká 52 cm. První část je mobilní, což umožňuje dokonalé přizpůsobení výšce jakékoli struktury.