Přejít na obsah | Přejít na navigaci

Vodní elektrárna Venda Nova III, Braga, Portugalsko

Když se musí zmobilizovat 2.000 tun materiálu, když jsou zapotřebí extrémně všestranné konstrukční systémy, a když je rychlost a jednoduchost montáže klíčovým kritériem, je zkušenost naprosto nezbytnou ingrediencí úspěchu.

Popis

Pro výstavbu elektrárny těchto rozměrů je zapotřebí obrovské množství materiálu. Pro tento konkrétní projekt bylo dodáno více než 2.000 tun materiálu. V takových situacích je zásadní mít distribuční středisko co nejblíž staveništi. To nám umožnilo vyhovět časovému rámci realizace a snížit náklady zákazníka.

Nová vodní elektrárna Venda Nova III s celkovým výkonem 746 MW podstatně zvýšila energetickou produkci země.

Řešení ULMA

Pro tento projekt, který zahrnoval více než 9 km podzemních galerií, jsme upravili standardizované systémy tak, aby se přizpůsobily různým požadavkům geometrie a umožnily splnit časový plán klienta. Tunely o průměrech 8, 16 a 20 m jsme realizovali pomocí jednoduchých sestav.

Pro armovací práce a opláštění stěn tunelů bylo využito lešení BRIO instalované na vozíku MK, který umožnil jeho průchod celým tunelem. Lešení posloužilo také jako podpůrná struktura. Stojí za zmínku, že jen v lešení BRIO jsme dodali více než 300 tun materiálu.

Pro tunely s průměrem nad 20 m byl použit systém ENKOFOM, který kombinuje univerzálnost s nosností podpůrných systémů ULMA - zde posloužil jako bednění a zároveň i jako podpěra.

Stěny mechanických systémů elektrárny, boční stěny tunelů a čela podélných nosníků byla vytvořena z více než 1.400 m² modulárního systému ORMA. Samošplhací systém ATR byl využit k realizaci vyrovnávacích komor o výšce 358 m, betonovaných v 3,5 m krocích.