Přejít na obsah | Přejít na navigaci

Most přes řeku Stradomka, Bochnia, Polsko

Ke stavbě tohoto mostu bylo využito podpůrných systémů různých výšek, které zajistily maximální efektivitu práce po celou dobu výstavby.

Popis

Ve městě Stradomka, které je pravidelně ohrožováno velkými záplavami, byl vybudován most přes stejnojmennou řeku.

Jednalo se o železobetonový most s jedním obloukem, široký 13,2 m a dlouhý 82 m. Most byl navržen se dvěma obloukovými nosníky podél mostovky, která je z nich zavěšena na ocelových lanech.

Řešení ULMA

Na stavbu mostovky bylo použito bednění ENKOFORM VMK a kovové nosné prvky MK spolu s dřevěnými nosníky.

Konce mostovky byly podepřeny věžemi T-60, středovou část mostu podpíral rastr z kovových tyčí na stojkách navržených pro extrémní zátěž.

Oblouky a na ně napojené příčné nosníky byly rovněž postaveny s pomocí bednění ENKOFORM VMK – tento systém byl vybrán pro svou odolnost a univerzálnost. Fenolové panely získaly zakřivení a žebrování. Rektifikovatelné vzpěry E, nosníky a spojky MK vytvarovaly oblouk v místech největšího zakřivení. Ve středu oblouku, kde zakřivení není tak výrazné, byl požadovaný tvar upraven pouze nastavením šroubových hlav na podpůrném systému.

Podpůrné věže T-60, použité ve formátech 1 m x 1 m, 1 m x 1,5 m, a 1,5 m x 1,5 m a stojící buď na zemi, nebo na kovových profilech, se dokonale přizpůsobily podpoře obloukových i příčných nosníků.

Boční stěny nosníků byly vytvarovány pomocí modulárního bednění NEVI. V místech hodně výrazného zakřivení oblouku byly bednící panely těsně staženy deskami uchycenými k jejich vnějšímu povrchu.

Základy se budovaly s využitím modulárního prvkového systému ORMA.