Přejít na obsah | Přejít na navigaci

Bytový komplex Garellano, Bilbao, Španělsko

Obvodová ochrana pro nejvyšší obytné věže Baskicka
Ambiciózní projekt územního plánování nové rezidenční čtvrti Garellano přímo v centru Bilbaa.

Popis

Za posledních pár let prošlo Bilbao radikální revitalizací, která nemá v Evropě obdoby. V celém tomto procesu hrála ULMA klíčovou roli.

Nejnovější urbanistický rozvojový plán kompletně přetváří jednu z městských čtvrtí Bilbaa. Nejvyšší obytné budovy v severním Španělsku, navržené uznávaným italským architektem Richardem Rogersem, se tyčí do výše 78, 88 a 98 metrů.

Řešení ULMA

Ochranné panely HWS s hydraulickým samošplhacím systémem a stěnami z fenolových panelů, stejně jako další systémy ULMA zajistily příjemné a bezpečné pracovní prostředí pro pracovníky stavby, drasticky omezily nutnost využití jeřábů a zkrátily dobu realizace celého projektu.

S využitím panelů HWS o výšce 12 m a šířce mezi 2,45 m a 5,20 m měli dělníci možnost pracovat na čtyřech podlažích stavby najednou bez rizika pádu osob
nebo materiálu v průběhu bednění, betonáže a odbedňování. Panely chránily stavební tým také před silným větrem a strachem z výšek.

Kompletní soustava panelů pro každou z věží byla vztyčena za necelých 6 hodin. Systém HWS umožnil odbednění tří nižších podlaží, zatímco se bednilo patro nad nimi. Pracovní plošina široká 3,9 m umožnila přesun bednicích prvků z jednoho patra do druhého téměř bez námahy.

Každá ze tří věží má unikátní nepravidelnou hexagonální geometrii, proměnlivé linie i průřezy. Povrchová plocha jednoho podlaží každé z budov činí 400 m², 510 m² a 550 m². Na komplikovaný charakter staveb zareagovala ULMA speciálně navrženým řešením sestavy ze systému HWS. Navrhli a vyrobili jsme tři individuální sestavy panelů, které přesně odpovídaly konturám každé z věží a chránily vertikální povrch o ploše více než 3.600 m².

Stropy o tloušťkách mezi 20 a 30 cm se stavěly bednícím systémem RAPID na stojkách SP. Modulární bednění ORMA bylo použito na sloupy a stěny, tvořící jádro budov, v jehož nitru byly umístěny výtahové šachty, schodiště, strojní zařízení a další infrastruktura.