Přejít na obsah | Přejít na navigaci

Aréna Tauron, Krakow, Polsko

Tento náročný projekt vyžadoval specifická řešení. Tím nejvíce atraktivním bylo bezesporu podepření vnějšího kruhu o průměru 400 m, osazeného ve výšce 40 metrů.

Popis

Po mnoha letech plánování byla v Krakově konečně vybudována největší sportovní aréna v Polsku. Nabízí prostor neuvěřitelných 97.000 m², přičemž hlavní sportovní plocha má rozlohu 4.300 m².

Fasáda se tyčí do výše 27 m; struktura přechází ve střechu ve výšce 41 m nad povrchem hrací plochy. Nosná konstrukce střechy s rozpětím 130 m je postavena na obřím kruhu, usazeném na 40 železobetonových pilířích.

Řešení ULMA

Kruh byl podepřen podpěrami T-60 ve výšce 40 m, zatímco pro podepření kratších sekundárních stropů pod kruhem postačily stojky a podpěry ALUPROP. 

Kruhové pilíře o výšce 22,65 m byly postaveny pomocí kruhového bednění CLR. Pro podepření pilířů byly využity rektifikační stojky ORMA – spolu s nosnými zdmi pod kruhem posloužily až do úplného dokončení konstrukce jako dočasné podpěry pro celý obvod kruhu.

V rámci komplexu byly projektovány stěny různých geometrií. Rovné a nakloněné stěny byly budovány s vertikálním bedněním ORMA, pro zakřivené stěny bylo využito bednění BIRAMAX.

Stropy byly betonovány pomocí bednění ENKOFLEX podepřeného stojkami EP a ALUPROP nebo podpůrnými věžemi T-60. Kvůli minimalizaci nebezpečí z vysoké zátěže byly podpěry zespodu zpevněny stojkami EP. Konstrukční lávky a velká rozpětí se stavěla z kovových tyčí a nosníků ze systému MK.

Na staveništi se také významně uplatnilo lešení BRIO. Stavěly se z něj mobilní věže, ze kterých se následně instalovaly armatury. Systém BRIO byl využit také pro stavbu pracovní plošiny o délce 70 m s povrchovou plochou 670 m², ze které se instalovaly systémy topení a ventilace pro stanoviště uvnitř sportovní haly.