Přejít na obsah | Přejít na navigaci

Ponavia Rezidence, Brno, Česká republika

Efektivní řešení nestandardních požadavků
Zajímavé novostavby s velkým množstvím bytů místo zchátralé továrny v blízkosti centra Brna.

Popis

Novostavba byla citlivě zasazena do okolní zástavby a vznikl funkční bytový dům s důrazem na užitek a pohodlí obyvatel. Projekt nabízí také zcela vyjímečný produkt, tzv. townhousy. Jde o bydlení v centru města, avšak s benefity rodinného domu. Lokalita, v níž se Ponavia rezidence nachází, má vynikající občanskou vybavenost a dostupnost do centra. Ve vzdálenosti několik minut chůze se nachází řada sportovišť – plavecký bazén, hokejové haly, fitness, tenisové kurty nebo park Lužánky. Autobusové a tramvajové zastávky v blízkosti zajišťují perfektní dopravní dostupnost. 

Řešení ULMA

Stavba bytového domu Ponavia rezidence II umožnila využití širokého spektra produktů ULMA.

Na bednění základové desky pod celým objektem bylo použito lehčí systémové rámové bednění MINI. Následně se řešilo efektivní navržení etap jednostranného bednění podzemních podlaží, které se skládalo z 8 etap  a celkem 158 běžných metrů betonáže, na které se použili jednostranné opěry MECCANO TS PLUS spolu s rámovým bedněním ORMA.

Zajímavostí stavby byly průvlaky v 1.PP, kterých bylo 8 rozměrových typů navazujících na sebe v rozdílných výškových úrovních. Tyto průvlaky podepíraly sloupy různých tvarů, na které se navrhovaly sestavy sad. Pro kruhový půdorysný tvar sloupů byly použity ocelové formy CLR. Pro čtvercové a obdélníkové tvary zase formy se systémového rámového bednění ORMA. Podpůrné systémy pro výšky průvlaků od 0,4 m až po 1,5 m byly voleny podle vyvozujícího zatížení. U nižších zatížení bylo dostačující podepření pomocí EP stojek a prvků klasického stropního bednění ENKOFLEX. U průvlaků výšky 1,5 m muselo být podepření již realizováno pomocí hliníkových věží ALPI PROP s primárním ocelovým nosníkem MECCANO kvůli vysokému zatížení. Na samotné bednění průvlaků bylo z časového hlediska nejoptimálnější použít lehké systémové rámové bednění MIDI.

Pro bezpečnost stavby byly také dodány systémy pro ochranu při práci, a to hlavně pracovní lávky RINGER. Společnost ULMA se snažila navrhnout vždy nejvhodnější a nejefektivnější řešení tak, aby byl zákazník maximálně spokojen.