Přejít na obsah | Přejít na navigaci

Rekonstrukce Mezinárodního mostu Guadiana

05.02.2021
Mezinárodní most přes řeku Guadiana mezi městy Ayamonte a Vila Real de Santo António spojuje Španělsko a Portugalsko. Kompozitní most podle návrhu architektů z José Luis Cancio Martins a Teixeira Duarte má délku 666 metrů a je rozdělen do pěti polí. Od doby, kdy byl v roce 1991 postaven, je symbolem svazku dvou zemí, které společně zaujímají Iberský poloostrov.

Most spojuje dvě oblíbené turistické oblasti a právě prochází rekonstrukcí, aby zvládl vysokou dopravní frekvenci. Práce zahrnuje celkovou opravu nosných lan, konstrukční a mechanickou údržbu i živičný povrch celé mostovky. 

Na rekonstrukci Mezinárodního mostu Guadiana společnost ULMA dodala 460 tun bednění a lešení. Kvůli rozmanitosti prací a množství potřebného vybavení byla absolutní nutností hladká koordinace.

Stometrové pylony byly obloženy prvkovým lešením a výstupovými schodišti BRIO. Tak bylo vytvořeno mnoho různých přístupových bodů, což usnadňovalo opravu nosných lan. Návrh lešení musel vzít v úvahu geometrii pylonu a přítomnost nosných lan a zároveň bylo nutné vytvořit bezpečný pracovní prostor. Další komplikací pro návrh lešení bylo časté větrné počasí v místě stavby.

ULMA včas a účinně reagovala na rozmanité požadavky projektu. Zejména:

  • Množství materiálu, který bylo třeba dodat – oba pylony totiž měly být renovovány současně.
  • Aby bylo možné zachovat plynulou dopravu mezi Španělskem a Portugalskem, bylo třeba zbudovat na velmi omezeném prostoru dvě ochranné konstrukce – pro každý pylon jednu. Rekonstrukce pak mohla probíhat bez přerušování dopravy. Jelikož se konstrukce musela vtěsnat do omezeného prostoru a unést zatížení lešením, byla provedena z obzvlášť únosných podpůrných věží T-500 v kombinaci s kovovými nosníky a bedněním ENKOFORM.

Více informací najdete ve videu.