Přejít na obsah | Přejít na navigaci

Projekt Briman, Džidda, Saúdská Arábie

Tyto nádrže na vodu o průměru 120 m a výšce 18 m jsou největší svého druhu na světě. Pro jejich stavbu jsme zvolili bednící systém ENKO FORM V-100, který se přizpůsobí jakékoli velikosti a požadovanému tvaru.

Popis

Stavební projekty v arabských zemích vždy přitahují pozornost svým rozsahem a originalitou. V tomto případě šlo o zvlášť sledovaný projekt, protože se jednalo o stavbu strategického významu: výstavbu největšího rezervoáru na vodu v Saúdské Arábii. ULMA, ve spolupráci s naším oficiálním místním partnerem, firmou ATTIEH, poskytla zkušenosti, odborné inženýrské znalosti a samozřejmě veškerý nezbytný materiál pro realizaci tohoto ambiciózního projektu.

Hlavním účelem projektu je zajištění pravidelné dodávky vody z bezpečné rezervy o objemu 6 milionů krychlových metrů. Infrastruktura, vytvořená jako součást tohoto projektu, zlepší kvalitu pitné vody i systémů kanalizace.

Řešení ULMA

Každý z osmi rezervoárů má průměr 120 m a kapacitu téměř 200.000 m³. V současnosti jsou to největší rezervoáry vody na světě. 

Na řešení, které muselo splňovat časové, cenové a bezpečnostní nároky, pracovala ULMA v úzkém kontaktu se zákazníkem. Jako ideální volba byl vybrán standardní bednící systém ENKOFORM V-100, který se dokáže přizpůsobit libovolnému geometrickému tvaru. Adaptace na zakřivení stěn nádrží nakonec nebyla problémem a výsledný povrch betonu byl perfektní. K bednění každé nádrže o obvodu 377 m jsme použili individuálně uzpůsobené bednící panely.

Při výšce 18 m a tloušťce stěny 700 mm bylo pro tento projekt zvoleno šplhací bednění CR-250 s dostatečně velkými pracovními plošinami, kam se bez problémů vešlo veškeré vybavení, aniž by to jakkoli ohrozilo bezpečí pracovníků stavby.

Betonáž probíhala ve 3 fázích po 6 metrech v jednom kroku. Bednění, složené z dřevěných nosníků a desek, bylo speciálně navrženo tak, aby sneslo tlak masy betonu při každé betonáži.

U tohoto typu projektu je naprosto nezbytné zajistit podrobné plánování a dozor přímo na staveništi, a to v každé fázi. Projekt byl kompletně dokončen během plánovaných 4 měsíců.