Přejít na obsah | Přejít na navigaci

Rekonstrukce Paláce umění, Valencie, Španělsko

Před sestavením lešení BRIO jsme vypracovali podrobnou technickou studii unikátní geometrie budovy – díky tomu jsme mohli naše systémy maximálně přizpůsobit jejím vlastnostem.

Popis

Palau de les Arts – Palác umění – je součástí architektonického celku tzv. Města umění a věd, které je chloubou španělské Valencie. Najdete zde další ikonické stavby, jako je prostorové kino L’Hemisfèric, Vědecké muzeum prince Filipa a Oceánografické muzeum.

Budova nabízí špičkové vybavení včetně hlavního sálu s kapacitou 1.482 sedadel, auditorium pro 1.500 lidí a „mistrovský sál“ se 400 sedadly.

I přes nedávné datum dokončení provází budovu problémy – keramický obklad nedržel na podkladové kovové konstrukci, musel být kompletně sejmut a nahrazen jiným.

Řešení ULMA

Práci na tomto projektu podmiňovalo unikátní architektonické řešení budovy. Před instalací našeho lešení BRIO jsme provedli podrobnou studii s výpočty tak, abychom strukturu lešení perfektně přizpůsobili vejčité hmotě stavby, která v nejvyšším bodě dosahuje výšky 60 m. Samotná stavba lešení byla velice náročným procesem, který vyžadoval takřka chirurgickou přesnost.

K pokrytí zakřiveného povrchu stavby bylo potřeba dodat celkem 48.000 m³ lešení. Z toho 12.000 m³ pokrývalo v navazujících řadách fasádu. Instalovali jsme pracovní plošiny o šířkách 700 mm, 1.020 mm, 1.500 mm a 2.000 mm, které zaručily naprostou bezpečnost pracovníků a potřebný odstup lešení od samotné stavby. Přístup na plošiny zajistila schodiště zabudovaná do vlastní struktury lešení.

Lešení stabilizovaly kotvy upevněné v kovovém povrchu budovy a také základ, rozšířený v klíčových bodech na 12 m, který zaručil naprostou celistvost konstrukce. Na strukturu lešení byly instalovány nákladní výtahy, které svážely a vyvážely obkladový materiál.