Přejít na obsah | Přejít na navigaci

Nový bezpečnostní kryt, Černobyl, Ukrajina

Práce na projektu takového mezinárodního významu je nesmírně odpovědná, ale také extrémně motivující. Flexibilita systému lešení BRIO byla pro tento úkol ideální volbou.

Popis

Kolem reaktoru opuštěné černobylské elektrárny byl postaven nový sarkofág, chránící okolí před únikem radiace. Nový bezpečný kontejnment (NSC) je klenutá oblouková konstrukce z betonu a oceli dlouhá 150 m, 257 m široká a 109 m vysoká.

Konstrukce byla na místo dopravena pomocí velkých kolových transportních systémů. Kontejnment obsáhl jak poškozený reaktor č. 4, tak původní sarkofág, který již dosluhoval.

NSC je navržen tak, aby zabránil zamoření životního prostředí unikající radiací na dalších 100 let. Pečlivě naplánovaný mezinárodní projekt financovala Evropská unie a další země, například Spojené státy a Japonsko.

Řešení ULMA

Lešení BRIO bylo vybráno jako ideální řešení pro tento významný mezinárodní projekt, který sledoval celý svět.

V první fázi se uplatnilo více než 18,5 t materiálu. Ze systému BRIO byla postavena schodiště, zajišťující přístup do výšky nad 50 m. Struktura byla ukotvena k ocelovému oblouku konstrukce NSC a pro zvýšení stability byla zafixována ve výšce 28 m. V průběhu montáže držela lešení na místě vyvažovací závaží.

Při zvedání hlavního oblouku klenby posloužily pracovní plošiny a přístupové komunikace pro instalaci mechanických zařízení a krytiny povrchu sarkofágu, rovněž sestavené ze systému BRIO.

Po dokončení třetí fáze zdvihání dosahovala horní hrana oblouku výšky 84,5 m. Pro instalaci krytiny a stavbu vnějších stěn kontejnmentu byly navrženy a sestaveny speciální konstrukce lešení.

Ze systému MK jsme sestavili 2,5 m vysoké konzolové struktury s dosahem 8 m, které umožnily stavbu střechy bez nutnosti přímého kontaktu s úrovní terénu.

Všechny atypické konfigurace lešení byly navrženy v naprosto přesném souladu s výpočty, stanovenými evropskými normami.