Přejít na obsah | Přejít na navigaci

Budova Agora, Valencie, Španělsko

Lešení BRIO se přizpůsobí každé obtížné geometrii
Agora je umístěná ve městě umění a vědy – Valencii, jedná se o téměř zcela průsvitný víceúčelový prostor, prosvětlený přírodním světlem postavený ve tvaru elipsy se špičatými konci. Budova o rozměrech 100 m x 65 m x 68 m obsahuje slunolam, který dosahuje výšky 85 metrů.

Popis

Budova je navržená architektem a inženýrem Santiago Calataravou, nejunikátnějším prvkem celé budovy je slunolam skládající se ze 163 železných lamel, měřící 31 metrů na výšku uprostřed budovy a 15 metrů v dolních rozích.

Řešní ULMA

ULMA byla jediným dodavatelem lešení pro tento projekt. Práce spočívala v pokrytí celé budovy lešením BRIO, aby bylo možno zrekonstruovat více než 4 247 m² prostoru, exteriéru i interiéru. Eliptický tvar budovy se zakřivenými svahy s poloměry kolísajícími podle výšky představoval výzvu pro návrh lešení.

    • Severní a jižní strana: plocha povrchu: 1 000 m2, maximální výška 33 m.

Řešení: Obvodové lešení BRIO s metrovými konzolovými nástavci podepřenými na oblouku budovy.

  • Čtyři centrální fáze: plocha 2 600 m², max. výška 48m.

Řešení: Obvodové lešení BRIO s konzolovými nástavci sahajícími až do výšky 3 m. Push-pull vzpěry byly přesně nastaveny a lešení se plynule přizpůsobilo různorodému zakřivení budovy.

Na obou stranách budovy byla instalována přístupová schodiště a pracovní plošiny pro skladování materiálu a servisní výtahy, což zjednodušilo řízení projektu a zvyšovalo efektivitu.

ULMA použila k návrhu lešení pro tento projekt technologii BIM. Detailní 3D modely  umožnily efektivní rozhodování o návrhu, plánování, provedení a použití sestavy lešení v průběhu projektu a zajištění správného skladování a péče po dokončení projektu.

Technologie BIM poskytuje kompletní sloučení všech informací důležitých pro projekt a umožňuje komplexní strategie řízení dostupné všem zúčastněným stranám. Výsledkem je efektivita a přesnost.