Přejít na obsah | Přejít na navigaci

ZOO Bojnice – Pavilon slonů, Bojnice, Slovensko

Monolitické stěny objektu byly odlité za 4 měsíce.
Návštěvníci v ZOO mohou pozorovat slony z nových perspektiv.

Fotografie

Popis

Národní zoologická zahrada Bojnice je nejstarší zoologickou zahradou na Slovensku. Její současná rozloha je 41 hektarů. ZOO má jedinečnou sbírku zvířat z celého světa s více než 430 druhy a s celkovým počtem více než 3500 exemplářů.

Nový pavilon slonů je určený pro stávající 2 slonice, ale i pro další slony, které ZOO získá. V první etapě byla postavena nová budova a v druhé etapě to byl venkovní výběh pro slony, kdy nový areál má přibližně 11 000 m².

Řešení ULMA

Objekt, na kterém se výstavbou podílela společnost ULMA, tvoří 3 konstrukční celky, kdy výška monolitických stěn je 8,10-13,50m.

K výstavbě byly použity systémy:

ORMA – 1 700 m2

ENKOFLEX– 1 500 m2

Podpěrný systém T-60 – 5 000 m3

1.celek je dvojpodlažní část s boxy pro slony a s veterinárním boxem. Zastřešení je z montované ocelové konstrukce s venkovní odvětrávanou fasádou.

2.celek je dvojpodlažní část s výběhem pro slony a zónou pro návštěvníky. Vybudovaný výběh pro slony má 2m vrstvu saharského písku a vodní fontánu. Zóna pro návštěvníky je postavená jako dvoupodlažní galerie, z které mohou návštěvníci slony sledovat v průběhu dne i při jejich vystoupení.

3. celek tvoří hospodářský dvůr.