Přejít na obsah | Přejít na navigaci

Centrum Černý Most, Praha, Česká republika

Časově úsporné systémové řešení
První nákupní centrum v České republice s originální fasádou se světelnými efekty.

Popis

Centrum Černý Most se veřejnosti představilo v roce 1997 coby vůbec první nákupní centrum v České republice. Od té doby centrum prošlo rozsáhlou rekonstrukcí a celkovým rozšířením, které vyvrcholilo 22. března 2013, kdy díky unikátnímu konceptu centra odstartovala nová éra nakupování u nás. Vyniká nápaditým a originálním designem.

O návrh unikátní budovy Centra Černý Most se postarali architekti renomované britské společnosti Benoy, mezi jejichž realizace patří i slavná stavba Prado v Marseille, Suzhou Center v Číně nebo City Walk v Dubaji. Pro centrum navrhli i originální designovou fasádu doplněnou o hravé světelné efekty viditelné především za tmy. Centrum Černý Most skrývá plochu necelých 85 000 m² se 176 obchodními jednotkami a 3 000 parkovacími místy. 

Řešení ULMA

Projekt rekonstrukce a rozšíšení Centra Černý Most se dělil na 2 etapy, kde byly využity systémy ULMA.

První etapa byla kompletní podepření filigránového stropu. Šlo o kombinaci systému Enkoflex, T60 a ALUPROP. Takto unikátně navržená koncepce s perfektním rozfázováním projektu znamenala pro zákazníka úsporu času při provádění.

U druhé etapy byly využity pouze věže T60, které podepíraly v přesně daných bodech ocelovou konstrukci. Zajímavostí bylo, že konstrukce se osadila na material T60, a až byla osazena, mohla se T60 začít postupně snižovat pomocí pat a hlav. Tím se docílilo to, že samotná ocelová konstrukce se dotvarovala a začala být samonosná. Výška ocelových nosníků v konstrukci byla přes 1 m.