Přejít na obsah | Přejít na navigaci

Muzeum Fondazione Prada, Milán, Itálie

Originální architektonické návrhy vyžadují inovativní konstrukční řešení, zejména tam, kde klient trvá na dodržení přísných standardů a termínů.

Popis

Moderní architektonický návrh pro Milán vytvořil Rem Koolhaas. Komplex několika budov kombinuje koncepty tradiční i moderní architektury, které jsou v jediném prostoru v neustálé interakci.

Projekt ve staré průmyslové čtvrti Milána, vybudované na počátku 20. století, využívá sedm původních budov a doplňuje tři novostavby, nazvané Podium, Cinema a Torre, uspořádané okolo prostorného atria.

Řešení ULMA

Torre měří na výšku 66 m a jednotlivá podlaží se od sebe dost výrazně liší. Každé z devíti pater je výškově i tvarově unikátní, proměnlivé tvary vytvářejí prostor pro velkoryse pojaté balkóny.

Kreativní řešení bylo nalezeno i pro bednění a podpůrné konstrukce, které se perfektně přizpůsobily požadavkům projektu. K vytvoření tvarů a povrchů dle návrhu architekta bylo využito bednění ENKOFORM VMK – téměř 2.000 m² bylo spotřebováno na stěny a 1.200 m² na stropy. Vytvořili jsme sestavy pro výstavbu dvou podlaží naráz.

Osobité a místy i výstřední charakteristiky každého podlaží byly řešeny kombinací nosníků MK a prostorového systému BRIO, který v souladu s požadavky návrhu umožnil podepření bez nutnosti jakékoli perforace stěn. 

S osmi nosníky MK bylo možno provést betonáž druhého patra z úrovně ulice. Tato struktura také sloužila k podepření přístupového chodníku na severní straně budovy. Konzoly MK nesly bednění a lešení podél celého obvodu a uvolnily tak plochu staveniště pro dokončovací práce.

Předepsaným povrchem byl extrémně pevný bílý beton. Těchto parametrů bylo dosaženo inovativním mixem tekutého betonu a mramorového prachu – toto řešení bylo použito vůbec poprvé. Vzhledem k unikátním požadavkům projektu zajistila ULMA neustálou a dynamickou asistenci po celých 18 měsíců výstavby.